Vyberte stránku

KASÁRNA

Budova se nachází v zapomenutém areálu bývalých kasáren. Jedná se o klasický třítraktový skelet s širokou chodbou pro ranní nástupy a pokoje s okny s vysokým parapetem. Budova leží na mírném jižním svahu s výhledem na lesy a zvlněnou brdskou krajinu. Zadáním návrhu bylo vytvořit uzavřený a bezpečný areál, který bude poskytovat exklusivní bydlení. Volba použitých materiálů a architektonické ztvárnění vycházelo z tradičních budov v okolí.

Nicméně nejvýraznějším architektonickým prvkem návrhu jsou dřevěné šambrány. Vzniká tak kontrast mezi fasádou a okenním ohraničením. Kontrast zvýrazňuje rytmus fasádních otvorů. Šambrány jsou odpovědí na zbytek městečka plného tradičních venkovských stavení. Dřevěný obklad reflektuje sousední budovy pobité doškami.

Vojenské stavby bývají velmi strohé a účelné od volby materiálů po rytmus okenních otvorů. Zajímavé bylo, že ten samý rytmus oken odpovídal i novému účelu. Rozměry se změnily ale počet a osové umístění zůstalo nezměněné.

Dispozice jednotlivých bytů jsou navrženy tak, aby efektivně využily daný prostor. Velikosti bytů jsou víceméně určeny původním konstrukčním systémem. Do budovy vedou dva vchody, každý z jednoho parkoviště. V přízemí je navržena velkorysá vstupní hala a sklepní kóje ke každému bytu. V případě potřeby je možné určité byty slučovat.

Hranice pozemku budou oploceny. Po obou stranách budovy je navrženo parkoviště, které s rezervou poskytuje dostatek parkovacích míst. Na pozemku se nachází množství vzrostlých stromů, kolem nichž se parkoviště obtáčí. Na východní straně jsou stání opatřeny přístřeškem.

Do areálu vedou dvě posuvné brány pro automobily a jeden pěší vstup se schránkami a přístřeškem pro popelnice. Na jižní straně je pak navrženo zázemí pro grilování v podobě terénní vlny a betonové opěrné zdi.

 

stav: studie

rok: 2016

lokalita: Rokycany

architekt: Michael Karnet

vizualizace: Libor Šenekel